Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekObrazekPŘÍPRAVA  NA  CESTU

 

 

Je to tvrdé rozhodnutí objet celou republiku. Mého muže ve městě potkal známý a říká mu‘, slyšel jsem, že tvoje žena jede kolem zeměkoule, tak mám dojem, čím jsme starší tím děláme větší blbosti, viď?  Podle počítače je podél hranic víc jak 2000 km. Ale já se dostanu málo  kde, až na samé hranice.

 

Musím myslet na každou situaci, se kterou se mohu setkat. Co vše nabalit, aby vůz nebyl zbytečně zatížen?

SPANÍ- to znamená matračka, spací pytel, navíc jednu deku, v dubnu může být ještě mráz.

POTRAVINY-něco málo, aspoň na první dny. Většinou hotová jídla, která se jen zalijí vodou, nebo krátce povaří. Jsem nenáročná, spokojím se s málem. Co si jistě vezmu, to jsou músli, kávu a mléko, chléb, sýry. Jak mám vyzkoušené, příroda nabízí mnoho ze svého jídelničku. Přemýšlím, jaký plynový vařič si vzít. Malý turistický, nebo normální vařič? Jistě budu na cestě skoro tři měsíce. Mám obavu si zapálit oheň, je to nebezpečné. Nádobí, abych měla v čem vařit a z čeho jíst.

OBLEČENÍ- to není problém, jen to nejnutnější, zimní a letní. Dvoje pevné boty a pantofle. Hygienické potřeby. Lékárnička, je samozřejmost, tu mám stále na voze.

KRMENÍ- pro kobylu není mnoho potřeba, nějaký obrok. Napást se může kdekoliv, trochu toho sena vždy někde dostaneme. Musí se vzít stájová ohlávka, kartáče, deku na přikrytí koně. Náhradní díly pro postroje. Pro psa beru granule, on se spokojí i se suchým chlebem. Nebojte se, hladem netrpí.

Muž kontroluje každou chvíli vůz, aby zavčas našel případnou závadu. Je třeba si vzít náhradní duši, pneumatiku a pro jistotu nějaké nářadí na opravu. Nejsem schopná si spravit duši, od toho máme pneuservis.

 Nejdůležitější je, aby kobylka byla v pořádku. Je očkovaná proti chřipce, má odběr krve. Potvrzení veterinární zprávy. To vše je povinnost, jinak není možné vjet do jiného okresu.

 MAPY- spousta turistických map, automapa.

 Na zadním kole mám počítadlo km., pro jistotu si koupím ještě jedno.

 

Obrazek

 Příprava na cestu je v plném proudu. Stále musím myslet, co vše je nutné vzít s sebou na tuto cestu. Tato cesta, pokud proběhne bez problému, jistě potrvá necelé tři měsíce. Pojedeme cestou necestou. Vzít vše, aby nic na té dlouhé cestě nechybělo. Vše zkontrolovat, jak postroje, tak vůz. Ještě se musí kobylka okovat, jinak by si kopyta uchodila do krve.

 

START  je 14. dubna dopoledne kolem 10 hodiny. Nikdo neví jaké bude počasí. Jsem rozhodnutá vyjet, i kdyby padaly trakaře. Také první den mohu dojet jen za humna, to vše podle situace.

TRASA-   Pěkov, Hlavňov, Suchý Důl, Machov, přes Končina do Žďárek, Náchod, Deštné v Orl. horách, dále podle hranic Orlické Záhoří, Mladkov, Králiky, Hanušovice, Lipová u Jeseníků, Javorník, Zlaté Hory, Osoblaha, Město Albrechtice, Opava, kolem Ostravy se vyhnu městské zástavbě,to bude rébus. Třinec, Frýdlant nad Ostravicí,  Frenštát, Rožnov, Velké Karlovice, směr Valašské Klobouky, dále Bojkovice, Strážnice, Hodonín, Mikulov, Jaroslavice, pod Znojmem, Vranov nad Dyjí, Slavonie, Nová Bystřice, České Velenice, Novohradské hory, Vyšší Brod, Šumavou dle situace, Nýrsko, Všerubskou vrchovinou směr Tachov, Cheb, Aš, Hranice, Kraslice, Jáchymov, Krušnýma horama směr Děčín, Šluknovským výběžkem, Varnsdorf, Hrádek nad Nisou, Frýdlantský výběžek, Desná, Podkrkonoším.To už je co by kamenem dohodil domů. Tyto body jsou jen záchytné, je zřejmé, že se vše může měnit.

Takhle na mapě to vypadá hezky, ale skutečnost je někdy ošidná, jsem si toho vědoma. Psala jsem do všech CHKO s prosbou o informace, nic, žádná odpověď. Mám zkušenosti z jiných výprav, najednou je v cestě sloupek, brána, zákaz, není možné projet ani koňským povozem. Často se ptám kudy tudy vede cestička? Někdy si dotázaný ani neuvědomí, že se tam nedá s vozem projet. Nebo, že to je příliš prudké. Rozhodnutí je na mně, stále musím mít na zřeteli zdraví svého koně. Bez koně mohu své plány zabalit. Jak se znám, umím také pěkně zabloudit.

 

Po dobu mého putování mi bude ve psaní novinek pomáhat milovnice koní, Jana Hoffmannová. Doplní tyto naše webové stránky.Obrazek

 

 

Vtip, který mě právě napadl: 

 

Víte jak vypadá na jaře veselý kočí? Když má plné zuby koňských chlupů.

 

Tento vtip mě napadl při jízdě s koňmi, každou chvíli jsem si musela čistit pusu. Koně ztrácí zimní srst. Za nimi se jen chumelí, nic platné je čistit.

 

 

       KOVBOJ Obrazek

 

 

Jednou v sobotu, jsem dostala telefonát. Představil se mi pán, že mají také v úmyslu jet kolem republiky, ale v sedle. Byla jsem nadšená, že se k mému bláznivému plánu přidá ještě někdo další. Dohodnutá schůzka se konala u nás. Přijeli dva starší muži a jedna mladá paní. Bylo to krásné posezení. Dalo by se říci, že jsme si vyměnili poznatky, názory, nápady. Jen jsem měla dojem, že je překvapilo, že mám koně jen několik let a je můj první. Asi to je opravdu bláznivý nápad. Pro mě byla tato schůzka velkým přínosem. Málo se dostanu k lidem, kteří se rádi podělí o své zkušenosti. Nechodím mnoho do společnosti.

Při rozhovoru se téma svezlo na násilí. Jeho zkušenost je z dřívější doby, kdy jezdil se psím spřežením. Jel po cizí cestě, jeho majitel házel po spřežení dělbuchy a klacky. Můj názor je, že ti psi mohli za tu situaci nejméně. Kovboj se prý s ním dal do křížku. 

My vás v tom nenecháme, pojedeme kousek s vámi:‘řekli mi. Tento plán si splníme, až bude kamarád v důchodu, to bude za dva roky.‘ Nakonec jsme se domluvili, že se ke mně připojí 14. dubna, někde u Náchoda a pojedou se mnou až na Orlické hory. Vše je ještě v jednání. 

Obrazek

Ať nám koně jdou!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ObrazekObrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář